Vedat Kitapçılık
Kargo Gönderim Saatleri;
Hafta İçi Saat 16:00 'ya kadar
Cumartesi Saat 11:00 'e kadar
Kartlarına Taksit
Seçeneklerimiz Vardır!
Banka Hesap Bilgilerimiz
Destek
HATTI
0212
240 12 54
240 12 58
Favori
Listenizde
Ürün Yok!
Sepetinizde
Ürün Yok!
Yeni Çıkan Yayınlar:      Ağustos (54)      Temmuz (128)      Haziran (105)      Mayıs (65)

Türk İş Hukukunda Kısa Çalışma ile Salgın Hastalık Halinde Uygulanan Diğer Hukuki Kurumlar

Türk İş Hukukunda Kısa Çalışma ile Salgın Hastalık Halinde Uygulanan Diğer Hukuki KurumlarSayfa Sayısı
:  
246
Kitap Ölçüleri
:  
16*24
Basım Yılı
:  
2020
ISBN NO
:  
9786257088473

65,00 TL


Ekonomik dalgalanmalar ve istikrarsızlıkların süreklilik niteliği kazandığı günümüz koşullarının, çalışma yaşamında yarattığı yeni riskler çerçevesinde, işin ve işyerinin sürekliliğinin korunmasına yönelik olarak, iş hukuku ve sosyal güvenlik hukuku alanında yeni araçlar geliştirildiğini görüyoruz.


Kısa çalışma bu anlamda, iş ve sosyal güvenlik hukukunun en dinamik kurumlarından biri olma niteliğini kazanmıştır. Diğer yandan pandemi sürecinde yeni yasal düzenlemelerle iş ve sosyal güvenlik hukukuna yeni araçlar getirilmiştir.


İş hukukunda yasal düzenlemelerle getirilen haklar kadar işçiler ve işverenler açısından yerinde ve amacına uygun kullanımının sağlanması da önemlidir. Bu anlamda, yasal düzenlemelerin amaçlarına uygun olarak uygulanmasının denetimi ve söz konusu hakların taraflara zamanında sağlanması da ön plana çıkmaktadır.


Getirilen yasal düzenlemelerin pandeminin ekonomik yaşama ve çalışma yaşamına olumsuz etkilerinin hafifletilmesine hizmet edeceğini umuyor ve söz konusu kurumların yerinde ve zamanında uygulanmasına katkı sağlayan ilgili kurum ve ilgili görevlilere katkıları için de ayrıca şükran duyuyorum.


Bu süreçte, uygulamanın yerindeliğinin denetlenmesine katkı yapmakla görevli bir iş müfettişi olarak, yasal düzenlemelerin boşluklarını ve uygulamanın aksaklıklarına ilişkin tespit ve görüşlerimi paylaşmayı bir görev bildim. Genç meslektaşlarımın da yazınsal alana önemli katkılar yapacağına inanıyorum.


 


 


Yasal düzenlemelerin aksaklıklarının, tarafların arasında sosyal adalet temelinde çözümlenmesi, iş hukukunun temel ilkeleri çerçevesinde işçinin ve istihdamın korunmasına hizmet edecek şekilde giderilmesi, en büyük temennimdir.