Vedat Kitapçılık
Kargo Gönderim Saatleri;
Hafta İçi Saat 16:00 'ya kadar
Cumartesi Saat 11:00 'e kadar
Kartlarına Taksit
Seçeneklerimiz Vardır!
Banka Hesap Bilgilerimiz
Destek
HATTI
0212
240 12 54
240 12 58
Favori
Listenizde
Ürün Yok!
Sepetinizde
Ürün Yok!
Yeni Çıkan Yayınlar:      Nisan (14)      Mart (152)      Şubat (207)      Ocak (115)

Kadı Burhaneddin den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisi

Kadı Burhaneddin den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisi



Sayfa Sayısı
:  
691
Kitap Ölçüleri
:  
16x23 cm
Basım Yılı
:  
2009
ISBN NO
:  
975-6068-70-1

0,00 TL

Bu ürün şu anda stoklarımızda yok!
Yazarın diğer ürünlerine gözatmanızı tavsiye ederiz...









SUNUŞ
(İKİNCİ BASIM İÇİN)
BİR ŞİİR DELTASINDA SOLUKLANIRKEN...

Bilsen BAŞARAN

Kadı Burhaneddin den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisi Hukukçu Şair Veysel GÜLTAŞ çok önemsediğim çalışmalarından sadece birisi.

Ürkütücü uzunlukta bir zaman dilimi ve bu zaman aralığına hükmeden asli görevleri hak, adalet dağıtmak ve her koşulda hukukun üstünlüğünü sağlamak üstüne kafa yormak olan yasa yapıcı, yasa uygulayıcı bu şairler/ şiirleri ülkenin değişen koşulları içinde çimlenen, köklenen, büyüyen, kendini ölümsüz kılan nice şair ve şiir içinden sıyrılarak bu seçki içinde kendilerine yer açabilmişler.

Bu yapıt, uzun bir dönemin yarattığı sosyo-kültürel değişimin, siyasi savrulmaların, ekonomik, bilim-teknik ve sınıfsal çalkalanmaların, olgusal devinimlerin şiir yoluyla açığa vuruluşunun da izlenip^analiz edilebilmesi, şairlerin yönetimlerle uyum ve muhalifliklerini de ele vermesi açısından önemli bir kaynak olarakdaokunabilmeli.

Çünkü şiiri ören dil ve estetik, çağın yukarıda saydığım etkilerinin çapraz kurşunlamalarına karşın kendini arıyor, buluyor ve yaşatıyorsa -hem de postmodern, kirli, değeryitimli bir dünyada-bu şiirin kurşun geçirmezliğine de işaret eder.

Bu seçkinin çok önemli, özveri yüklü, başarılı bir çalışma olduğunu onaylayan bir diğer nedense, Veysel Gültaş\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′ın tek başına, şiirin zaman içindeki zorlu yolculuğuna yoldaş olabilme cesareti gösterebilmiş olması.

Kadı Burhaneddin\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′den başlayarak, dünyanın bugün geldiği yerde, bu zaman diliminde yazılan/okunan şiir ve şairinin, genel şiir tarihi içindeki yeri tanıtılıp, okuruna soru işaretleri ve bir yol haritası sunulurken aslında iz düşülmek istenen bence, her dönemde \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"insanlık ve insan olmak ideolojisinin\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" dünyada egemen kılınmasındaki en önemli etkenin genelde sanat ve sanatçılar, özelde şairler ve şiirleri olduğunun anlatılması çabasıdır. Kaldı ki şairlerin, şiirleri aracılığıyla, zamanın göğsüne mıhlanması da ayrı bir değerbilirlik ve belleksiz insanoğluna meydan okuma olarak algılanmalı. Bu az şey mi?

Bu seçkiyi tararken; o günle bugün arasında yaşamış hukukçu şairlerin ve şiirlerinin çağdaş şiir tanımlaması içindeki yerini, tutunuşunu, varoluşunu, Türk Yazını içindeki benzer çalışmalarla akrabalığı ya da farklılığını, şiir okuruna taşıdığı yeni soluk ve bir başucu kitabı olabilme yeterliliği içerip içermediğini düşündüm.



Dahası Kadı Burhaneddin ve ardıllarının yaşadığı feodal ve görece masum yaşama biçiminden, düşünme/etkilenme yapısından süzülen şiiri alıp günümüzdeki karmaşık ilişkiler, bireysel bunalımlar, şeytan şaşırtan düzenler ortamından taşan/ doğan şiirin arkadaşlığına ya da akrabalığına bağladım. Umduğumuz/beklediğimiz şiirle ne denli el ele olabileceğini yani işlevselliğini, yorumlama yetisini ve yan yana gelme becerisini ne denli bulabileceğini, okuruna yaşatabileceğini de düşündüm elbet ve dedim ki kendi kendime, çağın adı ne olursa olsun, bu seçkide yer alan şairler, çağdaş şiiri çağın dilimlerinden süzüp arıtarak sadece bilim ve uzay çağı şiirinin dayandığı ruhsuz pencerenin \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′çağdaş şiire\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′ bakmadığını, çağdaş şiirin her zaman diliminde varolduğunu, bunun bir estetik, nitelik ve sanatçı ruhu sorunu ve sorumluluğu olduğunu ortak bir kabul ve kalite ile işaret etmekteler.

Zamanın acımasız eleştirmenliği ve bellek yıkayıcılığı önünde kendini ölümden, yitimden kurtarmış bu dil ve söz ustaları dil ve söz hazinelerinin en değerli mücevherlerini korkusuzca, zamanın kalite kontrol ustalarının tezgâhına fırlatabilmişler.

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Sanatçı düşmanı olarak sanat yapmaya kalkmak oturarak yürümeye benzer. Sanat sevgisizliğin değil; sevdanın, inancın, coşkunun, hüznün sonuçlarındandır. Geçmişin ve çağın kültür ürünlerini taramadan sanatçı olabilmiş kişilere hiçbir ülkede rastlamadım ben.\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" diyor Turgay Gönenç\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′İskelenin Altındaki Deniz\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" adlı yapıtında.

Bu alıntıda^ben Veysel GÜLTAŞ\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′ın engin çabasını okudum. Alkışlanası emeğinin, geçmişten geleceğe uzanan ışıklı bir seçki yaratmadaki ustalığını...

Bütün şiirleri, söz deltasına ulaşan bereket taşıyıcısı ırmaklara benzettim ve bu varsıllık içinde dili besleyen ölümsüz nice yüreğe, usa, dile ne çok şey borçlu olduğumuzu düşündüm ve bu varsıllık, diz üstünde ya da oturarak yürümekte ısrar etmekte olan nicelerine de doğrulma, ayağa kalkma, koşma cesareti verecekse ve sevginin, inancın, coşkunun, hüznün, insan olmanın en üst değerlerinin şiiri, çağlara meydan okuyacaksa ve \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"usta\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" koşarken soluğunu altın ayarıyla kullanma yeteneği ve başarısı gösterenlerin adıysa, bu seçki tam bir usta işi.






Ustasına saygıyla...


Bornova,Mart / 2009



İÇİNDEKİLER


DİVAN EDEBİYATINDA HUKUKÇU ŞAİRLER

1.BÖLÜM











SON YÜZYILIN HUKUKÇU ŞAİRLERİ 2.BÖLÜM





MİTHAT CEMAL KÜNTAY
Uyumak Yok / Arşen Lüpen Okuyan Gence
Kolu Kesik Askere


İBRAHİM ALÂETTİN GÖVSA
Denizler/ Kördüğüm
Bir Söz Oyunu
Sazdan Bir Avaz


MEHMET BEHÇET YAZAR
Yumak
Bora
Kıyılar


ORHAN SEYFİ ORHON

Veda / O Beyaz Bir Kuştu :
Vasiyet/ Diyorlar ..■»■
Gemi / Yeni Nesle
Gönlüm
Anadolu Toprağı


CEVDET KUDRET
Dilek / Yalnızlık
Yedikule\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′de Akşam
On Ölüm Şarkısı VII / On Ölüm Şarkısı IX


ASAF HALET ÇELEBİ
Mâra / Beddua
İbrahim / He
Cüneyd / Mağara ,
Mariyya/ Mariyya
Asuri Şiiri
SITKI YIRCALI
Güneşteki Yerimizin Kirası
Dünyamızın Çilesi
Kadın-Erkek



HÂMİT MACİT SELEKLER
Resim / Öyle Değil mi?
Sulh/Nisan Sabahı


ZİYA OSMAN SABA
Sevgiler / Yetişir
Nefes Almak Patik Yap, Kunduracı / Ayaklar
Eller
Deniz Kıyısındaki Kulübe
Dilek

HIFZI OĞUZ BEKATA
İstanbul\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′da Akşam / Dağlar
Giderayak/ Ömer Hayyam\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′a



MUNİS FAİK OZANSOY
Eski Hikaye / Gözlerin Denizleri Düşündürür
Sabahı Beklerken


KERİM YUND
Ağaca / Dörtlük


FARUK EREM
Umut
Eller / Bitimsiz Geceler / Sessizlik
Küfür / Kamanın Yeri
Çaresiz
Mapushane Duvarı / Korku
Yaşamak / Anadolu


İSKENDER FİKRET AKDORA
İnsana Doğru / İnsanlar ve Ötekiler
Nâzım\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′danÖte


OKTAY RİFAT
Ben Maksada Bakarım / Mahkeme Kapısı
O Gün Bugün
Anış
Son Söz / Karıma

İthaf
Telefon
Elleri Var Özgürlüğün
Karıma


MÜŞTAK ERENUS
Ölmeye Vakit Yok / Boşuna
Benimki / Kimi Kime / Deniz Tükendi
Çağırın Gidenleri
Lorca Kardeşim


RÜSTEM AKINSU
Rubâîler
Efes\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′i Gezerken / Pandora\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′nm Kutusu

M. NİYAZİ AKINCIOĞLU
Vatana ve Gurbete Dair / Hapishaneye Dair
Yağmur Duası / Selam
İtiraf -ı Aşk
Hürriyet Kasidesi
Edirne
Ajans



YUSUF SITKI MARDİN
Mızrak ve Lâle / Boş Yalı
Seher Vakti / Yolculuk Hasreti


CELÂL ÇUMRALİ
Boncuklarını Toplayan Kadın
Üstün Yapıt
Elmalar - Başaklar


MUVAFFAK SAMİ ONAT
En Azından / Gel Gör ki
Mavi Senfoni
Bilinmez


EMİN ÜLGENER
Hep Böyle Bu Yol / Nikbinlik
Durgun Saat/Yoklama


SUPHİ TAŞHAN
Laleli / İnadına Yaşamak
Harp İçin Şiirler 1
NECATİ CUMALI
Güzel Aydınlık / Yazın Işıktan Seli




Son
Uzak Haziran
Hürriyete Övgü
Buğdaydan Öğrendim Şiiri
Karda Ayak İzleri var
Başaklar Gebe
İthaf
Kar Aydınlığında / Kızılçullu Yolu
Öldürmeyeceksin


SİNASİ ÖZDENOĞLU
Macar Rapsodisi
Yağmur
Ellerimi Sana Getiriyorum
Sulh / Özgürlük Çiçeği
Kadınlar Üstüne


ZİHNİ HAZİNEDAROĞLU
Erik Ağacı / Bir Yürek Yanar
Akşam Olunca*/ Kiraz Ağacı
Sorma / Ezginlik
İmbat/Geceye


A. NEVZAD ODYAKMAZ
ne mi şiir / bir şiir ki / yaşlılık günleri
yine de / akşamüstü düşleri
zaman ey düş / adı aşk olan
paydos ■»


MACİT COŞKUN
Halil Çavuş
Kartvizit Çizik Çizik/ Sensiz


KENAN MÜMTAZ AKIŞIK
İpler Darağacının / Yontunun Sorunu
Aşka Sardım / Gözaltı
Utanç Olmak


SUBUTAY KARAHASANOĞLU

Söz Gelişi / O\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′nu da Öyle ■■
Görece

NUZHET ERMAN
Çocuk Uykusu / Saman Alevi Küfür Yürek Soğutur Balık Tutarken Şiir / Hicret





ATA KARATAY
Kopmak/Sakın
Seni Var Saymak
Arı Sevmek .-.
Veremediğim

ALİ NAİLİ ERDEM
Dilek
Şimdi İstanbul / Ne Olur




BERİN TAŞAN
Aç Kapıyı Ben Geldim
Sabahın Seher Vaktinde
Haydi / Memleketin Hali
Ağ it
Kumru, Yıldızlar, Akan Su


ŞEMSİ BELLİ
Anayaso
Güle Güle / Hileli Şiir
İkinci Ben



MUSTAFA NECATİ KARAER

Kuşlar ve insanlar
Sonbahar Değirmeni / Denizlerde Kalan
Haziran Durağı


NAZMİ AKIMAN
Gidip Gelmeler /-Yaşam
Suya Varınca/\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′İz
Seni Beklemjek Üstüne Dörtlükler


HALİL KOCAGÖZ
Ozan\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′la Esin / Çiçek\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′le Tüfek
İlk Yaz
Evren Yargıcı Evrensel Ölüme Karşı


ATİLÂ SAV
Özdeyiş / Dilek / Çakıl taşının Özgürlüğü
Destansı


A. REMİZ İNANÇ
Saldım Seni / Bir Bahar Açıyorum
Yağmurun Güncesindedir / Büyüyor Nefeslerimiz
Kapımı Vurup Duran Sen misin Aşk?
Sevgili Cemal İçindir
Suç Kuşları


YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN
İçimizde / Tançiçeği
Niçin? /Yüreğim Güneş
Dilimiz
Biz




GÜLTEN AKIN
Eller İlahisi
Ağıt
Kadın Olanın Türküsü .•
Kestim Kara Saçlarımı / Yüksek Evde Oturanın Türküsü
Seyran Destanı
Zalimsin/ Sığda
Mernuşun Türküsü / İlk Yaz


DOĞAN ÖZ
Çocuklara / Ellerin / İsmail Bey\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′in ayrılışı / Mapusaneye Düşünceler


YAVUZ BÜLENT BAKİLER
Şaşırdım Kaldım İşte
Analar/ Cebeci İstasyonu ve .... Sen
Gelin Kızın Ölümü


ERTEM TÜRKER
Emek
Trenler Umut Taşır Çocuklar Gibi ,
Kadın Üzerine Çeşitleme -


KEMAL BURKAY
Gülümse ■\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′■
Seni Niceden Tanıyorum
Prangalar
Uykuları Seven Kardeş / Eski Aşklar
Zindancıbaşı ve Ozan/ Şiir ve İnsan Orkestra
Serçe
Özgürlüğe ve Yaşamaya Dair
Kar Utanır / Mutluluk
Veda
Korkunun Elleri Çok


HALİL UYSAL
Bursa Deniz Değildir / Ayrılık Sonatı


ZEKİ HAFIZOĞULLARI
Fırat
Çeşitleme
Güllükte Deniz
Yakarmak / Sanık
Ağın Destanı







CEYHUN CAN
Kurşun -
Sabah Düşü / Umutsuz


M. MAZHAR ALPHAN
Seni Ondan Bildim / Bir Oldum / N\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′olduk
Vicdanlardaki Yorumu / Faili Meçhul
Hüküm Giymesin / Tut ki
Dikiş Tutmuyor / Kapında Kul Oldum


ERDENER YURTCAN
Sonsöz
Düşünüyorum Öyleyse Varım
Ustamı Selamlıyorum .■


HÜSEYİN DENİZ
Diş Uçlarıyla Sevmek
Yediveren
Yum Gözlerini Ardına
Ağlamadan Ağlamak
Ekmeksiz Sofralardaki Gözlerin


ALİTANYILDIZ ^
Gönül Bahçıvanı Koca Yunus için
Ana / Gelişi Bütündendir


ŞEVKET APALAK
Güllerden Çelişik Bir Yalnızlığa / Uzak Havuzlar
Gece Türküsünü
Eviniz \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′Vardı
Gece
Yazılır Yalnızlığı Gecenin


UNSAL PİROĞLU
Adam
Hüzzam
Kuşluk Dizeleri


CELAL OYMAK

Yalnızlık Hüznü
Amele Hasan
Yalnız Adam
Sonbahar
Aralık Kapılar / Kanaviçedeki Çiçekler
Sevdanın Halleri / Bil Kıymetini






CELAL ULGEN
Zilan
Uzaklar Sen Olursun
Sen Olmazsan Şiirim Olmaz
Koca Bir Yaşam Maviyi Gülmek
Dağ Başını Duman Almış Yürüyor Altmışsekizliler
Gözleri Özgürlüğün Ya Da Güneşi Sağmak Bağbozumu
Açar Yeniden Bağımsızlık Gülleri


VEYSEL GÜLTAŞ
Geceye Anlat Sevdanı / Yeryüzü
Kimlik / Tuzalazı
Van Gölü\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′nde Akşam / Hırka
Kül Yangınında Kırılmalar
Artık Geyikler Çıksın Ava
Siyanür




YolElçisi
Aldı Nesimi
Buluşma / Eksilmeyen Su Gazeli Hayat Ağacı
Bir Kilit Bir Anahtar


SİNAN SABRİ
Bir Ceylana Türkü
Kaçış / Hırsızın Ağıdı
Gülün Birine Türkü
Kaçakçının Ağıdı
Baharı Yok Say
Aşk
Aşk Yarasındayız


ÖMER ÖNEREN
Gidersem Ağlama
Gözlerim Boyar Dünyayı
Yokluğunda
Gülüşüne Takılır Ayaklarım
Bir Arpa Boyu Ötende ■■?■
Ben Ağlarım •
Her Bahar / Özgürlük


ÜMİT KARDAŞ \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′
Egzotik düşünce
Aşka Çağıran Kent
Kırmızı Hüzün / Rümans
Elimizde Olan / Yaşamak İnsan Gibi
Susabilir misin?
Benzeyiş
TAHİR ABACI
Ölüdeniz/Kuş Seli
Kara Kaplı Kitaplar değil / Şiir ve Ekmek
Ara Yerde Umut / Kapalı Hava


FADIL KOCAGÖZ
İz / Yolculukta S arılık
Devr-i Daimli Cendere
Gece Sabah Sabah Gece


HAYRETTİN ÖKÇESİZ
Seçmeler


HÜSEYİN AVNİ CİNOZOĞLU
Şafak Bekçisi
İstanbul\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′da Son Şehzade
Sevda Burcunda Kasaba
Taşın Rengi




TURGAY FİŞEKÇİ
Umut Çiçekleri
90. Yaşgününde Nâzım Hikmet\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′e / Beyaz Kiraz Likörü
Yönetim Planı
Herşey Yıkılırken Ayakta Gördüm
Sevgi Bağları
Dip Sevgi


MEHMET YATAR
Yaşam Durdurulmaz ki
Anla Beni ve Düş Ardıma
Tutuldu Sevgiye Giden Yollar


YÜCELAY SAL
Yağma Talan / Şiiristan
Cilet
Enfarktüs
Uçurumun Ucunda Dans


İDRİS KÖYLÜ

Çingene Çadırında Bahar
İtiraf ;
Sahi Siz Kimdiniz
Korsan Gülümsemeler / Kopuş f-
Yaşanan
Giderken
Kül ve Lir


AKİF KURTULUŞ
Ay Gömülür
İkindiler Kaçırır
Hangi Sürgün
Ürkek Bir Anı Oldum
Son Söylev
Devlet Kaç Tazı Tut


BİROL KESKİN
Kapını Açar mısın / Aşk Şiirlerini Okuyan Kız
Çam Budağı / Yaşanmadık Aşk mı Kaldı
Dünyanın Bütün Aşkları / Tükenmez Umudun


ERDAL NOYAN
Çıplak Dağ Akşamlarında
Yeni Elbise
Uykusuna Çiğ Düşen / Suskun Sevmek
Kara Kızıl




ALI YILDIRIM
Sevgilim, Benim Dağlı Yanım
Beni De Yargılar Hayat
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Cep Defterine Yazılan Günlük\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"den Seçmeler
Sensin Bu Yüreği Taşıyacak
Şimdilerde Sil Gözünün Yaşını
Kimliksiz Asi Çiçek
Sen Olsan Otobüsten İnip Gelen


SABRİ KUŞKONMAZ
Kedi Şiiri / Yangını Kül
Geç Kalan Savcılara İthaf / Elbise
Ölümsüz Resimler Geçidi / Söz Kuşanılacak Yeniden


ADNAN SATICI
Göçebe Kaygısı
Pusula
Uykuda
Çağ Dönümü
Poetika\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′dan



MUSTAFA YÖRÜ
Urla\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′da Bahar :.


ALİ İHSAN ÖZEREN
Unuttuk Unütturulanlardan Çoğunu
Soru / Bahar
Dik Açı
Ben İşte O Adamım


EMİNE HALMAN ÇETİN
Kadınlar
Irak Çocuklarına / Şairce
Safran Kenti
Güzel Atlar Ülkesi


DURMUŞ TAŞDEMİR
Esas Hakkındaki Mütalaa
Yaban Armudu
Yaşama Cesareti
Şairler Geçidi
Ne Çok Hüzün
İRFAN YILDIZ
Çiçek Tozu Günleri
Uzun Yolculuklara
Ezgi Anı
Ölüm ve Şenlik

Yaz Aldatması 632



BE JAN MATUR
Kadınlar
Dünyada Olmak Acıdır; Öğrendim
Ömürsüz Mavi
Rüzgar Dolu Konaklar
Her Kadın Kendi Ağacını Tanır


DİDEM MADAK
Cevşenü\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′l-Kebir
İris\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\′in Ölümü
Çiçekli Şiirler Yazmak İstiyorum Bayım






Başlangıçtan Günümüze Dünya Şiir Günü Bildirileri

Divân Edebiyatı ve Divân Edebiyatında Nazım Şekilleri

Antoloji Üzerine Yazın ve Sanat Dergilerinden

Kaynakça