Vedat Kitapçılık
Kargo Gönderim Saatleri;
Hafta İçi Saat 16:00 'ya kadar
Cumartesi Saat 11:00 'e kadar
Kartlarına Taksit
Seçeneklerimiz Vardır!
Banka Hesap Bilgilerimiz
Destek
HATTI
0212
240 12 54
240 12 58
Favori
Listenizde
Ürün Yok!
Sepetinizde
Ürün Yok!
Yeni Çıkan Yayınlar:      Nisan (14)      Mart (152)      Şubat (207)      Ocak (115)

Elektrik Piyasasında Abonelik Sözleşmeleri ve Tüketicinin Korunması

Elektrik Piyasasında Abonelik Sözleşmeleri ve Tüketicinin KorunmasıSayfa Sayısı
:  
176
Kitap Ölçüleri
:  
16*24
Basım Yılı
:  
2020
ISBN NO
:  
9789750259432

52,00 TL


 


Elektrik enerjisi temini, kamu hizmeti niteliği gösteren evrensel bir hizmettir. Ülkemizde ilk dönemlerde kamu kesimince sunulan elektrik enerjisi temini daha sonra özelleştirilmiş ve regülasyona tabi tutulmuştur. 4628 sayılı Kanun ile elektrik piyasasının çerçevesi çizilmiş, 6446 sayılı Kanun ile elektrik piyasası bugünkü yapısına kavuşmuştur.


 


Elektrik piyasası faaliyetleri; üretim, iletim, dağıtım, toptan ve perakende satış, ithalat ve ihracat, piyasa işletimi olarak belirlenmiştir. Tüm bu faaliyetlerin ayrışması, bir kısmının özelleştirilmesi ve regülasyon faaliyetleri elektrik piyasasının karmaşık bir hukuki rejime tabi olmasına sebep olmuştur. Özellikle üretim, dağıtım, tedarik faaliyetlerinin farklı tüzel kişiler tarafından yerine getirilmesi, uygulamada gerek tüketiciler gerekse mahkemeler tarafından bir takım kafa karışıklıklarına yol açmıştır. Tüm bu hususlar elektrik enerjisi sağlanan tüketicinin korunması ihtiyacını arttırmıştır.


 


Tüketicinin kendini koruyabilmesi için öncelikle bilgi sahibi olması gerektiği, ancak son derce dağınık ve teknik olan mevzuat sebebi ile doğru ve güncel bilgiye ulaşmasının oldukça zor olduğu görülmektedir. Bu amaçla hazırlanan kitapta; elektrik piyasasının tarihçesi ve işleyişi genel hatları ile açıklanmış, elektrik piyasası abonelik sözleşmeleri incelenmiş ve elektrik piyasası karşısında tüketicinin durumu, hakları ve karşılaştığı sorunlar ele alınmıştır.


 


Konu Başlıkları


Elektrik Piyasasının Özellikleri


Elektrik Piyasasının Gelişimi ve Faaliyetleri


Elektrik Piyasası Abonelik Sözleşmeleri


Elektrik Piyasası Karşısında Tüketicinin Durumu


Elektrik Piyasasında Tüketicinin Hakları


Elektrik Piyasasında Tüketicinin Karşılaştığı Sorunlar