Vedat Kitapçılık
Kargo Gönderim Saatleri;
Hafta İçi Saat 16:00 'ya kadar
Cumartesi Saat 11:00 'e kadar
Kartlarına Taksit
Seçeneklerimiz Vardır!
Banka Hesap Bilgilerimiz
Destek
HATTI
0212
240 12 54
240 12 58
Favori
Listenizde
Ürün Yok!
Sepetinizde
Ürün Yok!
Yeni Çıkan Yayınlar:      Şubat (189)      Ocak (115)      Aralık (118)      Kasım (150)

6098 sayılı TBK Kapsamında Konut ve Çatılı İşyeri Kira Sözleşmesinin Kiraya Veren Tarafından Sona Erdirilmesi

6098 sayılı TBK Kapsamında Konut ve Çatılı İşyeri Kira Sözleşmesinin Kiraya Veren Tarafından Sona ErdirilmesiSayfa Sayısı
:  
168
Kitap Ölçüleri
:  
16*24
Basım Yılı
:  
2019
ISBN NO
:  
978-975-02-5783-4

51,00 TLKonut ve çatılı işyeri kiraları, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 339 – 356. maddeleri arasında kira sözleşmesinin bir türü olarak düzenlenmiştir. Konut ve çatılı işyeri kirasına ilişkin hükümler, kiracının sözleşmenin zayıf tarafı olarak görülmesi nedeniyle, esas olarak kiracıyı koruma amacı taşımaktadır. Bu koruma, kendini özellikle sözleşmenin sona erdirilmesinde göstermektedir. Zira sözleşmenin sona erdirilmesi, kiracı tarafa nazaran kiraya veren bakımından kanunda son derece sıkı şartlara bağlanmıştır. Bu sebeple uygulamada karşılaşılan uyuşmazlıklar, çoğunlukla kiraya verenin sözleşmeyi sona erdirmek istemesi noktasında toplanmaktadır.


 


Çalışmamızda da uygulamaya dönük olarak, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin 6098 sayılı TBK kapsamında kiraya veren tarafından sona erdirilmesi ve kiracının tahliyesi incelenmiş; konuya, sözleşmeyi sona erdirmesi daha güç taraf olan kiraya veren cephesinden bakılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda ilk olarak konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, tarafların borçları ile konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin uygulama alanı, bu kira türüne özgü getirilen güvence bedeli, kiracı aleyhine düzenleme yasağı gibi çalışmanın esas konusuyla bağlantılı olan diğer düzenlemelere değinilmiştir. Çalışmanın esasını oluşturan ikinci bölümde, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin kiraya veren tarafından hem genel hükümler hem de konut ve çatılı işyeri kirasına özgü hükümler kapsamında sona erdirilmesinin şartları incelenmiştir. Son olarak da sözleşmenin sona ermesinin hüküm ve sonuçları ele alınmıştır.


 


Konu Başlıkları


Konut ve Çatılı İşyeri Kira Sözleşmesinin Tanımı, Unsurları ve Uygulama Alanı


Konut ve Çatılı İşyeri Kira Sözleşmesinde Tarafların Borçları


Konut ve Çatılı İşyeri Kira Sözleşmesinde Özel Durumlar ve Kiracı Lehine Düzenlemeler


Kiraya Verenin Konut ve Çatılı İşyeri Kira Sözleşmesini Sona Erdirme Nedenleri


Kiracının Kiralananı Geri Verme Borcu


Tahliye ve İade Davası


Yeniden Kiralama Yasağı


 


6217 Sayılı Kanunla İşyeri Kiralarında Yürürlüğü Ertelenen Hükümler